Saturday Pennant – Round 9 – 18th January 2020

Happy New Year to all bowlers for 2020.  A new year  and a new start, hoping we’re all refreshed and raring to go. Some necessary changes have been made to teams due to unavailability of players and returning players. Looking to strengthen teams whilst trying to maintain balance.  Good Luck to all Divisions this weekend.

Week 8, the last game before the break was a very challenging week, Division 1 just missing out on a win by 1 shot to Eaglehawk, “heartbreaking”  and Division 7 sneaking in with a 1 shot win, well done.

***  Please ensure bowlers that you have the new Golden Square bowls stickers these are to be used this week onwards!

If you don’t have a set please make sure you speak with your side captain if not please come and see the Chairman of Selectors.

Round 9 Pennant – 18 January 2020 

Division 1  away @ Bendigo East

John Read, Jim Walkington, Trevor Schill, Wayne Robins (s)
Scott Finch, Frank Thomas, Bernie Carlson,  Steve Drummond (s)
Russell Williams, Guenther Ebenwaldner, Travis Berry, Daryl Cheeseman (s)
Alan Eddy, Ian Hammond, Mal Finch, Garri Conforti (s)

Division 3 @ Home vs Harcourt on Norm Townsend Green (Front)  

Glenn Fordham, Wayne Lyons, Stephen Egan, Jeff Frost (s)
Trevor Trewartha, Ruth Pearce, Alan Spence, Peter Bush (s)
Jonathon Bush, Terry Johansen, Barry Hogan, Doug Condon (s)
Ross Smith, Russell Finch, George Cronk, Phil Gooch (s)

Division 5 @ Home Vs Calivil on Frank John Green (Back)  

Ted Hocking, Alan Slingo, Walter Stammers, Graham Taylor (s)
Colin Bird, Ray Bell, Peter Camm, Gil Tipple (s)
Peter Ferrier, Ernie Chapman, Hartley Hendy, Don Kent (s)
Alan Collins, David Luke, Ken Connaughton, Laurie Power (s)

Division 7   Away @ White Hills  

Bob Hutchinson, Dennis Whitehead, Jeni Eddy, Judy Chapman
Rob Grainger, Terry McManus, Les Marshall, Brendan Marshall
Kevin Watson, Allan Lowes, Colin Murphy, Terry Cope

Side Captains

Division 1 – Steve Drummond
Division 3 – Glenn Fordham
Division 5 – Colin Bird
Division 7 – Bob Grainger

Emergencies

Mark Burchell, Coral Mitchell

NOTES:

Round 8  – The Eighth week best performed rink voucher went to the Phil Gooch with an 8 shot win, team members George Cronk, Russell Finch and Ross Smith, well done.

Round 9 best performed rink voucher will go to the best performed Division 1 Rink good luck against Bendigo East.

Training on Thursday from 3:00pm – 6:00pm in designated teams. If you are unable to make practice or come late please let someone know from the selection team or have the message passed on.

Always a heartfelt thankyou to all members who support the Weekend  Pennant at the last moment to fill in when players are unavailable. It makes Selection harder when players return.

PLEASE NOTE:

Weekend Selection is done Wednesday evening at approx. 4-6pm. If you have a grievance there is a process that needs to be followed please make an appointment if you wish to raise an issue.

All the best

Guenther (Eb) Ebenwaldner
Chairman of Selectors