Saturday Pennant – Semi Finals – 6th March 2021

Division Lead 2nd 3rd Skip
         
Div 3

V Strathfieldsaye

at Bendigo Yarrington

Jeni Eddy Ross Smith Stephen Egan Jeff Frost
Glenn Fordham Wayne Lyons Phil Gooch Peter Bush
Jonathon Bush Alan Spence Mal Finch Doug Condon
Russell William Colin Bird Bernie Carlson Jim Walkington
         
Div 7

V Bendigo VRI

at Kang Flat B

Terry Johansen  Lawrie Bayliss Brendan Marshall Judy Chapman
Bob Grainger Bob Hutchinson Peter Camm Hartley Hendy
Steve Benney Billie Gregg Alan Collins Carl Blauhfuhs
         
Div 9

V Campbell’s Ck at Woodbury

Alan Brown Terry McManus Robyn Bird Judy Brown
Gelma Taylor Jenni Holborn Mavis Lea Terry Cope

Saturday Pennant – 20th February 2021

Division Lead 2nd 3rd Skip
Div 1
V C/maine Norm Townsend Green
John Read John Jackman Wayne Robins Travis Berry
Steve Drummond Ian Hammond Alan Eddy Barry Hogan
Guenther Ebenwaldner Frank Thomas Max Watts Daryl Cheeseman
Russell Williams Daniel Berry Tasman Wallis Garri Conforti
         
Div 3
V Marong Frank John Green
Jeni Eddy Ross Smith Stephen Egan Jeff Frost
Ruth Pearce Glenn Fordham Phil Gooch Peter Bush
Jonathon Bush  Alan Spence Mal Finch Doug Condon
Colin Bird Wayne Lyons Bernie Carlson Jim Walkington
         
Div4
at C/maine
Jim Easton Ted Hocking Graham Taylor George Cronk
Jeremey Gay Peter Ferrier Colin Murphy Don Kent
Gil Tipple Ray Bell Wal Stammers Ken Connaughton
Terry Johansen Alan Slingo Trevor Trewartha Laurie Power
         
Div7
V Strath Home
Steve Benney  Lawrie Bayliss Brendan Marshall Judy Chapman
Bob Grainger Bob Hutchinson Peter Camm Hartley Hendy
Rod Collins Billie Gregg Alan Collins Carl Blauhfuhs
         
Div 9
At CampCk
Alan Brown Carol Slingo Robyn Bird Judy Brown
Kevin Watson Jenni Holborn Mavis Lea Terry Cope

BBL Bowls Cancelled for Next 5 Days

Please Note- All BBD Bowls events have cancelled or postponed for the next 5 days due to lockdown.

Weekend Pennant cancelled points will be shared.

Midweek Pennant cancelled points will be shared.

State Event finals on Sunday have been postponed until Sunday 21st February at Bendigo.

Region finals will commence Sunday 28th February.

The Region AGM was to be held on Wednesday 17th will now be held Wednesday 24th February venue to be advised.

Stay safe

Geoff Howes
Secretary

Saturday Pennant Teams:  6th FEBRUARY 2021

Division Lead 2nd 3rd Skip
Div 1
At Home
V Sth Bgo
John Read Trevor Schill John Jackman Travis Berry
Steve Drummond Ian Hammond Alan Eddy Barry Hogan
Guenther Ebenwaldner Frank Thomas Max Watts Daryl Cheeseman
Jonathon Bush Scott Finch Tasman Wallis Garri Conforti
Div 3 V
Heathcote
Jeni Eddy Ross Smith Stephen Egan Jeff Frost
Ruth Pearce Glenn Fordham Phil Gooch Peter Bush
Ted Hocking  Alan Spence Wayne Lyons Doug Condon
Russell Williams Colin Bird Bernie Carlson Jim Walkington
Div 3 Bus To Heathcote Departing11:30
 
Div4
At Sth Bgo
Jim Easton Wal Stammers Graham Taylor George Cronk
Jeremey Gay Peter Ferrier Colin Murphy Don Kent
Gil Tipple Ray Bell Peter Camm Ken Connaughton
Steve Benney Alan Slingo Trevor Trewartha Laurie Power
Div7
At Home

V Hcote
Terry Johansen Lawrie Bayliss Brendan Marshall Judy Chapman
Rob Grainger Kevin Watson Bob Hutchinson Hartley Hendy
Rod Collins Billie Gregg Alan Collins Carl Blauhfuhs
 
Div 9
V Hillies
Alan Brown Carol Slingo Robyn Bird Judy Brown
Jenni Holborn  Gelma Taylor Mavis Lea Terry Cope

Gearing up for Pennant in 2021

A happy New Year to all members.  Let’s hope 2021 is a better year than 2020.  Here’s the current plans for getting pennant on the way.
Mid-week pennant practice starts on Thursday January 7th. @10:00
Due to 2019/20 State Championships being programmed for 10th to 15th January at Warrnambool:
  • Mid-week pennant recommences on Friday January 8th not Monday the 11th.
  • Saturday Pennantwill not be played on January 9th. The recommencement will be Saturday January 16th.  
Also note, Di needs some helpers with functions on January 17th and 19th. She would appreciate some members to help run the bowls on those days.

Saturday Pennant – 12/12/2020

Division Lead 2nd 3rd Skip
Div 1 at C/maine John Read John Jackman Daryl Cheeseman Travis Berry
Frank Thomas Ian Hammond Max Watts Barry Hogan
Jonathon Bush Trevor Schill Alan Eddy Steve Drummond
Scott Finch Daniel Berry Wayne Robins Garri Conforti
 
Div3 V at Marong Jeni Eddy George Cronk Stephen Egan Jeff Frost
Ruth Pearce Ross Smith Phil Gooch Peter Bush
Glenn Fordham  Jim Easton Mal Finch Doug Condon
Colin Bird Alan Slingo Wayne Lyons Bernie Carlson
 
Div 4 Home V C/maine Ted Hocking Jeremy Gay Walter Stammers Graham Taylor
Terry Johansen Peter Ferrier Colin Murphy Don Kent
Gil Tipple Ray Bell Mardi Chisholm Ken Connaughton
Alan Collins Trevor Trewartha Brendan Marshall Laurie Power
 
Div7 at Strath

Lawrie Bayliss

  Les Marshall Kevin Watson Judy Chapman
Rob Grainger Allan Lowes Bob Hutchinson Hartley Hendy
Dennis Whitehead Billie Gregg Mavis Lea Carl Blauhfuhs
 
Div 9 Home V Campbells Ck Alan Brown Terry McManus Robyn Bird Judy Brown
Steve Benney  Gelma Taylor Jenni Holborn Terry Cope

Pennant Teams for Saturday 28th November 2020

Division Lead 2nd 3rd Skip
Division 1

At South Bendigo

John Read John Jackman Daryl Cheeseman Travis Berry
Ian Hammond Frank Thomas Max Watts Barry Hogan
G. Ebenwaldner Trevor Schill Alan Eddy Steve Drummond
Scott Finch Daniel Berry Wayne Robins Garri Conforti
 
Division 3

At Home V Heathcote

Frank John Green

Jeni Eddy George Cronk Stephen Egan Jeff Frost
Ruth Pearce Jim Easton Phil Gooch Peter Bush
Glenn Fordham Alan Spence Ross Smith Doug Condon
Colin Bird Alan Slingo Wayne Lyons Bernie Carlson
 
Division 4

At Home V South Bendigo

Norm Townsend Green

Ted Hocking Jeremy Gay Walter Stammers Graham Taylor
Terry Johansen Peter Ferrier Colin Murphy Don Kent
Steve Benney Ray Bell Mal Finch Ken Connaughton
Alan Collins Trevor Trewartha Brendan Marshall Laurie Power
 
Division 7

Away at Heathcote

Kevin Watson Dennis Whitehead Les Marshall Judy Chapman
Rob Grainger Allan Lowes Bob Hutchinson Hartley Hendy
Robyn Bird Billie Gregg Rod Collins Carl Blauhfuhs
 
Division 9

At Home V White Hills

Alan Brown Terry McManus Dawn Hendy Judy Brown
Lawrie Bayliss Jenni Holborn Mavis Lea Terry Cope

Pennant Teams

Weekend Pennant teams will be announced later today, Wednesday, October 21st.   Names will be on selection board. Pennant practice in teams on Thursday if possible and on Saturday a practice match between teams of same division.
Go Square !!!